Nowości wydawnicze Uczelni Łazarskiego

Uprzejmie informujemy o opublikowaniu nakładem Oficyny Wydawniczej UŁa dwóch recenzowanych monografii naukowych: „Zarządzanie projektami w dobie postępującej cyfryzacji i zwiększonego ryzyka” pod redakcją naukową prof. Aleksandry Laskowskiej-Rutkowskiej (WEiZ) oraz „Prawne ograniczenia ponownego wykorzystywania informacji publicznej” autorstwa dr. Łukasza Nosarzewskiego (WPiA). Obie monografie zostały opublikowane w otwartym dostępie.


„Zarządzanie projektami w dobie postępującej cyfryzacji i zwiększonego ryzyka”

Monografia – która powstała pod egidą Centrum Logistyki i Innowacji UŁa – jest efektem pracy naukowców (prof. Aleksandra Laskowska-Rutkowska, prof. Beata Jamka, dr Michał Pienias) oraz dwojga studentów Uczelni, którzy dostosowali fragmenty swoich prac magisterskich pisanych pod opieką promotorską Redaktor Naukowej tej publikacji (Katarzyna Bartosiak, Mariusz Gorzycki).

Zagadnienia ujęte w monografii dotyczą zmian i innowacji dokonujących się w obszarze zarządzania projektami, które odgrywają coraz istotniejszą rolę w światowej gospodarce. Przy ich realizacji jest zatrudnionych blisko 90 milionów ludzi na świecie, a ich udział w dochodzie narodowym poszczególnych gospodarek systematycznie rośnie.

Monografia  bardzo dobrze wpisuje się we współczesne  wymagania w zakresie zarządzania projektami, działań interesariuszy oraz niezbędnych kompetencji w gospodarce cyfrowej. Podjęta problematyka jest ważna nie tylko dla podmiotów zarządzających projektami, przedsiębiorstw, ale również dla przedstawicieli nauki zajmujących się tymi zagadnieniami i studentów.

„Prawne ograniczenia ponownego wykorzystywania informacji publicznej”

Przedmiotem monografii jest prawo do ponownego wykorzystywania informacji publicznej oparte na systemie dostępu do informacji publicznej. Omówiono w niej problematykę prawnych ograniczeń, z wyróżnieniem ograniczeń o charakterze materialnoprawnym ze względu na ochronę interesu publicznego i prywatnego, a także ograniczeń o charakterze formalnoprawnym.

Zbadano ograniczenia wynikające z relacji prawa do ponownego wykorzystywania z innymi przepisami prawa publicznego i prywatnego regulującymi dostęp do informacji publicznej, ochronę informacji niejawnych, ochronę tajemnic publicznoprawnych, ochronę prywatności i tajemnicy przedsiębiorstwa, jak również ochronę własności intelektualnej. Ponadto analizie poddano formalnoprawne ograniczenia wynikające ze szczególnych zasad proceduralnych rozpatrywania wniosku o ponowne wykorzystywanie informacji, stosowania umów na wyłączność oraz określania warunków i opłat za ponowne wykorzystywanie.

Zachęcamy do lektury i analizy https://wydawnictwo.lazarski.pl

Informacje na temat miejsc publikacji znajdują się pod prezentacją monografii na stronie:
https://www.lazarski.pl/pl/badania-i-rozwoj/oficyna-wydawnicza-uczelni-lazarskiego/najnowsze-publikacje/